Meksyk – Półwysep Jukatan. Informacje Praktyczne.

Na początek kilka informacji praktycznych o wjeździe i pobycie w Meksyku. Stan na sierpień 2016.

Waluta: Meksykańskie Pesos (MXN). 1 USD to ok. 17,5 MXN.

Wiza: Polacy nie potrzebują wyrabiać wizy do Meksyku. Na lotnisku w Meksyku urzędnik wystawia pozwolenie na pobyt w kraju na 180 dni. Pozwolenie jest wbijane do paszportu i dodatkowo wystawiane na karteczce, którą koniecznie trzeba mieć ze sobą przy wyjeździe z Meksyku.

Wjazd: Jeżeli lecimy do Meksyku na bilecie w jedną stronę (tak jak w naszym przypadku) to warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się w papier, który potwierdza nasz wyjazd z Meksyku przed upływem 180 dni. Zarówno ambasada Meksykańska w Polsce, jak i nasz przewoźnik lotniczy (linia Condor) poinformowały nas, że konieczne jest posiadanie biletu wyjazdowego z Meksyku (np. bilet lotniczy, bilet autobusowy). Niestety nie można kupić biletów autobusowych przez internet, bez posiadania meksykańskiej karty kredytowej. Jest kilka opcji obejścia wymogu biletu powrotnego:  1. Poprosić o pomoc biuro podróży, które zarezerwuje dla nas bilet powrotny, wydrukuje i przekaże nam potwierdzenie rezerwacji, a następnie anuluje bilet. My właśnie tak zrobiliśmy. 2. Kupić bilet powrotny z bezpłatną anulacją lub zmianą terminu lotu. 3. Istnieją dedykowane strony internetowe, u których za opłatą (5-10 USD) możemy kupić taki „dowód podróży powrotnej/dalszej”. Czy to jest legalne – nie wiem. W naszym przypadku ani na lotnisku we Frankfurcie, ani w Cancun w Meksyku nikt nie prosił nas o pokazanie biletu powrotnego.

Wyjazd: Jeżeli przekraczamy granicę drogą lądową, to istnieje możliwość, że urzędnik poprosi nas o zapłatę podatku w wysokości ok. 25 USD od osoby (Forma Migratoria Múltiple (FMM)). Jeżeli do Meksyku wlecieliśmy (samolotem) to najprawdopodobniej ta opłata była uwzględniona w cenie biletu. Należy poprosić linię lotniczą, żeby wystawili nam potwierdzenie opłaty, na którym ten podatek jest wyszczególniony. Na tej podstawie nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty strażnikowi.

Transport: Połączenia autobusowe międzymiastowe są bardzo dobrze zorganizowane. Autobusy pierwszej klasy, wyposażone w klimatyzacje,  telewizory, toaletę, pasy, blokadę prędkości (przydaje się) obsługuje firma ADO. Kierowcy ADO na ogół rozumieją angielski. Ceny biletów są najdroższe, a pracownicy w kasach na dworcach zawsze proponują turystom bilety tej firmy. Strona ADO:  http://ado.com.mx/ado/index.jsp . Jeżeli chcemy podróżować za połowę ceny to należy poprosić o bilety na drugą klasą (przewoźnicy Oriente, Mayab). Druga klasa również ma klimatyzacje, ale autobusy są w trochę gorszym stanie, a kierowcy nie mówią po angielsku. Podobno są też autobusy 4. klasy. W mieście i w obrębie miasta najlepiej poruszać się taksówkami (należy ustalić cenę przed wejściem do samochodu, i można się targować), miejskimi autobusami lub mini busami tzw. „collectivo”. Collectivo są dosyć małe, więc przewóz większego plecaka nie wchodzi w grę, a odjeżdżają dopiero gdy cały bus się zapełni pasażerami.

 

 

Reklamy

2 myśli na temat “Meksyk – Półwysep Jukatan. Informacje Praktyczne.”

Zostaw komentarz/ Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s