Miasteczko Tulum

Do Tulum przyjechaliśmy autobusem ADO z Playa del Carmen (65 MXN). Tulum to kolejne miasteczko położone na Riviera Maya, około godziny drogi na południe od Playa del Carmen. Znane jest z przepięknych plaż i ruin miasta Majów, które są szczególnie ciekawe, ze względu na swoje położenie na skarpie Morza Karaibskiego.

Miasto składa się w zasadzie z dwóch części. Pierwsza to zona hotelowa ciągnąca się wzdłuż plaży. Druga to centrum miasta, położone około 6 km dalej tzw. „Tulum Pueblo”.

Ze względu na nasz ograniczony budżet, nocowaliśmy w Tulum Pueblo, gdzie noclegi są znacznie tańsze od wygórowanych cen hotelowych. Położenie z dala od plaży nie stanowi problemu, ponieważ można wypożyczyć rowery (cena za dzień 50 MXN) lub skorzystać z taksówki. Na plaży mieści się też kamping, ale po dwóch burzach tropikalnych w Playa del Carmen, uznaliśmy że jednak może lepiej spać pod murowanym dachem w szczycie sezonu huraganów.

Atrakcje Tulum:

1. Ruiny Miasta Majów. Wstęp 63 MXN. Ruiny bardzo oblegane przez turystów. Do Tulum przyjeżdżają autobusy pełne turystów zarówno z Cancun, jak i z Playa del Carmen. Najlepiej zwiedzać ruiny wcześnie rano lub tuż przed zamknięciem. Oddalone jest o ok. 3 km od centrum Tulum – można dojechać tam rowerem po wygodnej ścieżce rowerowej, collectivo lub taksówką.

img_7202
Tulum

img_7190

img_7215
Zamyślony legwan

img_7185

2. Plaża. Jest przepiękna z białym piaskiem  i krystalicznie czystą wodą. Wejście na plażę publiczną znajduje się niedaleko ruin.

img_7230
Plaża w Tulum

img_7232

3. Grand Cenote. Wstęp 150 MXN. Cenota czyli głęboka dziura w ziemi wypełniona wodą gruntową. Jest ich mnóstwo na riwierze. Grand Cenote szczególnie nam się podobała, ze względu na to, że można było wpływać i snorkelować w jaskini, w której pływali nurkowie i oświetlali dno. Wrażenie było niesamowite. Cena za wstęp jest wysoka, ale zdecydowanie warto tam się wybrać. Z centrum Tulum trzeba jechać wzdłuż autostrady około 6 km (najlepiej rowerem oczywiście).

4. Ruiny Miasta Coba. Wstęp 65 MXN. Oddalone ok 45 km od Tulum. Warto się wybrać na jednodniową wycieczkę. Miasto położone jest w dżungli. Jak do tej pory, są to ruiny miasta Majów, które zrobiły na nas największe wrażenie. Szczególnie warto wspiąć się na 75 metrową piramidę i zobaczyć panoramę niekończącej się dżungli – naprawdę trzeba to zobaczyć!

img_7300
Coba

img_7283

img_7294
Panorama z piramidy

Gorąco polecamy Tulum, warto tam spędzić kilka dni. My tam byliśmy 4 noce, ale chętnie byśmy tam wrócili jeszcze raz.

 

Reklamy

Zostaw komentarz/ Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s