Przejazd z Meksyku do Gwatemali

Przewoźnik San Juan Travel oferuje bezpośrednie przejazdy z Chetumal do Flores w Gwatemali. Bilety można kupić na stacji autobusowej ADO w Chetumal. Bilet na autobus klimatyzowany kosztuje 770 MXN, a opcja ekonomiczna, minibus bez klimy to 550 MXN. My wybraliśmy tę drugą opcję.

Zdecydowaliśmy się nie zostawać w Belize, ze względu na to, że ja już miałam dość plaży, słońca i upałów powyżej 30 stopni, a także dlatego, że Belize jest dosyć drogim krajem.

Żeby przedostać się do Belize, na granicy trzeba wysiąść z autobusu i przejść na nogach do granicy wyjazdowej z Meksyku. Tak jak opisywaliśmy to w Informacjach Praktycznych o Meksyku, przy wyjeździe z kraju zostaliśmy poinformowani przez strażnika, że powinniśmy zapłacić kwotę 390 MXN od osoby. Byliśmy przygotowani na tę sytuację i pokazaliśmy potwierdzenie opłaty za bilet lotniczy, w cenie którego uwzględniony był podatek wyjazdowy (i wyszczególniona kwota w pesos). Na podstawie tego potwierdzenia, strażnik go zatrzymał, a nas odprawił bez żadnych problemów. Następnie wróciliśmy do busa i przejechaliśmy kilka kilometrów terenu między-granicznego. Przy granicy z Belize znowu musieliśmy wysiąść, tym razem z całym ekwipunkiem i udać się do urzędnika imigracyjnego Belize. Po wypełnieniu odpowiednich dokumentów, dostaliśmy pieczątkę w paszporcie i ruszyliśmy w dalszą podróż.

Razem z nami w busie jechało jeszcze tylko dwóch gwatemalczyków, więc czuliśmy się jakbyśmy jechali taksówką. Początkowy plan trasy obejmował postój w Belize City, jednak chyba ze względu na to, że wszyscy jechaliśmy do Flores oraz opóźnienie wyjazdu, bus nie skręcał do Belize City, co zaoszczędziło nam 1,5 godziny. Cały przejazd trwał około 8 godzin. Wszelkie normy BHP i przepisy drogowe zostały złamane przez naszego kierowcę, ale jak się okazuje jest to dość powszechne w krajach Ameryki Środkowej. Przed podróżą myślałam, że spokojnie sobie poczytam coś w autobusie, ale było to raczej niewykonalne ze względu na szaleńczą jazdę kierowcy, wyboje na asfaltowej drodze oraz progi zwalniające. Te ostatnie skutecznie spowalniały ruch do ok. 5 km/h a były budowane w miasteczkach oraz w naprawdę niebezpiecznych miejscach. Przejeżdżanie przez nie jest bardzo uciążliwe. Poza tym podróż urozmaicał krajobraz Belize, który zupełnie różnił się od prostych meksykańskich dróg i był bardzo ciekawy do podziwiania.

Na granicy Belize z Gwatemalą, znowu musieliśmy wysiąść z busa (tym razem już bez bagaży) i najpierw przejść przez odprawę graniczną w Belize, a potem urzędników imigracyjnych w Gwatemali. Opłata za wyjazd z Belize kosztuje 16,5 USD od osoby. Dosyć jest to irytujące, biorąc pod uwagę, że w kraju byliśmy tylko kilka godzin a nasz budżet dzienny to 30 USD na osobę. Niestety nie da się przejechać z Meksyku ze stanu Quintana Roo, w którym byliśmy nie przejeżdżając przez Belize i nie ponosząc tej opłaty.

Internet straszył, że urzędnicy w Gwatemali wymagają opłaty kilkudolarowej od obcokrajowców za wjazd do kraju. Nie ma standardowej opłaty za wjazd, jest to opłata do kieszeni strażnika. Na szczęście my trafiliśmy na Pana, który jak zobaczył, że jesteśmy z Polski od razu uśmiechnął się od ucha do ucha i próbował z nami mówić po polsku. „Cześć!, Dzień dobry! Jak się masz? Bardzo dobrze!”. Mówił, że trochę zna polski, bo pracował siedem lat z Polakami w Chicago. Gdy mu powiedzieliśmy, że jesteśmy z Krakowa, to od razu zareagował: „Ach Cracovia, it’s  the city of the Pope.”. Sprostowaliśmy, że to nie prawda i też, że Kraków wcale już nie jest stolicą Polski.

Nie mamy wiele zdjęć z tej podróży, bo Andrzej bał się wyciągnąć aparat. Jeden Pan, który z nami jechał był kulawy, a drugi co prawda miał maczetę, ale był bardzo miły.

 

 

Reklamy

2 myśli na temat “Przejazd z Meksyku do Gwatemali”

Zostaw komentarz/ Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s