Wyspy Bocas del Toro i miasteczko Boquete

Bocas del Toro

Bocas del Toro w Panamie w ogóle nam się nie podobało. Być może dlatego, że wcześniej spędziliśmy kilka dni w Cahuicie, w której było bardzo przyjemnie, a tu było o wiele mniej.

W Almirante wsiedliśmy na łódkę na wyspę Colon. Po drodze minęliśmy kontenerowiec z bananami Chiquita. Okolica Bocas del Toro jest pełna upraw bananowców.

Banany Chiquita
Banany Chiquita

Spaliśmy na campingu oddalonym o 3 km od miasta. Idąc tam z Bocas Town widzieliśmy węża, który wyglądał jak patyk. Camping, to tak naprawdę nie jest camping tylko hostel, w którym na drewnianym podeście rozłożone są namioty. Generalnie miejsce całkiem spoko, ale liczba „pracujących” tam wolontariuszy trochę nas zniechęciła. W zasadzie byliśmy jedynymi gośćmi, choć ludzi w tym miejscu było od groma, wszyscy wolontariusze. Nie mieli oni zbyt wiele do roboty, więc tylko siedzieli i palili fajki, czasem zamiatali podłogę. Jak przyszliśmy pierwszym pierwszy raz to właściciel Francuz bardzo się zdziwił na nasz widok i chyba myślał, że jesteśmy kolejnymi wolontariuszami.

Namioty w hostelu
Namioty w hostelu
Koliber w ogrodzie hostelu
Koliber w ogrodzie hostelu

Przed wyjazdem bardzo chcieliśmy o wolontariatu, popracować trochę w zamian za miejsce do spania (tak jak ci wolontariusze w tym hostelu). Ale po wizycie w tym miejscu, nie za bardzo nam się spodobała taka forma spędzania czasu. Ani nie pracują, ani nie pomagają, tylko siedzą na smartphonach i palą fajki. Kładli się spać o 22:00, a wstawali dopiero o 9:00… Straszna strata czasu.

Chociaż z drugiej strony naszym zdaniem w Bocas del Toro nie ma nic ciekawego, więc jakbyśmy mieli spędzić tu dwa tygodnie to też chyba głównie na spaniu.

Żeby dojść na jakąś sensowną plażę to trzeba pojechać aż do Bocas del Drago, plaży oddalonej o 15 km od naszego hostelu. W tym celu wynajęliśmy dwa rowery (6$/4h) które były w strasznym stanie. Co ciekawe w Panamie każdy rower ma tablicę rejestracyjną. Andrzej musiał prowadzić rower pod prawie każdą górę, bo miał rozkręconą kierownicę. Plaża  nie była zła, ale spędziliśmy tam tylko pół godziny. Głównie kąpiąc się i obserwując psa który przybył z nami chyba 6km oraz rozmyślając w cieniu palmy. Aż tu nagle na brzeg wyskoczył zabłąkany węgorz. Przez nasze zdumienie sięgnęliśmy po aparat, dopiero jak węgorz już się z powrotem dostał do wody.

Węgorz
Węgorz
Plaża Bocas el Drago i pies, który biegł za nami 6 km
Plaża Bocas del Drago i pies, który biegł za naszymi rowerami 6 km
Pelikany
Pelikany
Andrzej prowadzi rower pod górę
Andrzej prowadzi rower pod górę

Na środku drogi znaleźliśmy żółwia, którego przegoniliśmy na pobocze.

Żółw
Żółw

Po drodze widzieliśmy ośrodek, w którym był domek, którego ściany były wypchane butelkami plastikowymi. Napisy na ogrodzeniu nawołują do recyklingu.

Domek z butelek
Domek z butelek
Brama wjazdowa do ośrodka promującego recykling
Brama wjazdowa do ośrodka promującego recykling

W drodze powrotnej zahaczyliśmy o jaskinię z nietoperzami. Zapomnieliśmy latarek i byliśmy w sandałach (a w środku pająki i węże), więc zamiast przejść całych 150 m jaskini, zawróciliśmy po 10 m, Andrzej po 20m gdy zobaczył strasznie dużego pająka.Ponadto żeby się dostać do jaskini musieliśmy przeprowadzić nasze rowery przez świeże błoto. Generalnie straciliśmy po dolarze i zyskaliśmy warstwy błota na butach i rowerze.

Wejście do jaskini
Wejście do jaskini

Po dwóch dniach w Bocas del Toro mieliśmy dość i postanowiliśmy pojechać do górskiego miasta Boquete.

Boquete

Z wyspy Colon przepłynęliśmy łódką z powrotem na stały ląd do miasta Almirante (tym razem za 5 USD, 1h). W Almirante musieliśmy podejść kawałek do skrzyżowania głównych dróg żeby wsiąść w autobus jadący do miasta David (8,5 USD, 4,5 h). W David przesiedliśmy się w chickenbusa do Boquete (1,75 USD, 40 min).

Boquete to małe górskie miasteczko. Widoki są bardzo piękne, o ile nie pada deszcz. My byliśmy tam przez dwa dni i cały czas padało i było bardzo wilgotno i dużo zimniej, bo ok. 19 stopni. Marta była zadowolona i nie marudziła, że jest jej za gorąco.

Rzeka w Boquete
Rzeka w Boquete

Następnego dnia poszliśmy na wycieczkę nad „3 wodospady”. W tym celu wzięliśmy busa, który nas podwiózł do szlaku (2,5 USD, 4o min). Wodospady znajdują się na terenie prywatnym, więc żeby wejść do parku musieliśmy zapłacić po 7 USD.

Wodospady
Wodospady

Wejście i zejście zajęło nam 3 h. Droga była błotnista i mało ciekawa. Teoretycznie mieliśmy tam spotkać wiele kolorowych ptaków, ale widzieliśmy może jednego szarego.

Andrzej na trasie w pelerynie chirurga
Andrzej na trasie w pelerynie chirurga
Wodospad nr 1
Wodospad nr 1
Wodospad nr 2
Wodospad nr 2

Najciekawsza część wycieczki, to ta kiedy zdecydowaliśmy się wrócić do miasta na nogach. Idąc po asfaltowej drodze między lasem i polami upraw kawy widzieliśmy dużo więcej ptaków niż w samym parku.

Droga do Boquete
Droga do Boquete
Most i kwiaty dzwonki
Most i kwiaty dzwonki

Dla samego przejścia z parku do Boquete warto było przyjechać do Panamy. Widoki tam są niesamowite. Znowu mieliśmy wrażenie, że spacerujemy po Parku Jurajskim.

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Wyspy Bocas del Toro i miasteczko Boquete”

Zostaw komentarz/ Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s